ترمووود

ترموود چیست؟
از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شد.
کشور فنلاندبا بکارگیری روش‌های مهندسی و فراوری مناسب پس از سالها تحقیقات و آزمایش عمر و دوام چوب‌ها را افزایش داد و با  تیمار حرارتی چوب، به روش ترمو وود (THERMO WOOD) دست یافت که به شرح زیر می باشد:
مرحله اول:
ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود.
مرحله دوم:
حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.
مرحله سوم:
چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 در صد می رسد . با استفاده از این روش ، عمده خصوصیات منفی چوب تقریبا از بین می روند .به دلیل دمای بالایی که چوب متحمل می شود ، زنجیره های سلولزی آن شکسته شده ، اسیدهای آن تجزیه شده و از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک می شود . بخش عمده رزین چوب از آن خارج می شود و آن قسمتی که باقی می ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می گردد. پس از این فرایند ، چوب در مقابل سرما ، گرما ، بارندگی ، رطوبت ، حشرات و هر گونه تغییر شکل در محیط های بیرونی و داخلی مقاوم میشود.
ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می باشد
ترمو چوب به دو رده (CLASS ) استاندارد در تولید تقسیم بندی می گردد:

CLASS THERMO-S  (حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)
در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد گرما می بیند و مقاومت آن بالا رفته و معمولا برای محیطهای داخلی به کار می رود و STABILITY چوب افزایش پیدا کرده و در مقابل تغییرات ابعادی، ثبات پیدا می کند.محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط ، تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان ، اتصالات در محیط خشک ، مبلمان داخل ، سونا ، اجزای درب و پنجرهو گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا ، مبلمان ، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می گردند.

CLASS THERMO-D (حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است )
در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد گرما می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا رفته و DURABILITY چوب افزایش یافته و برای استفاده در محیطهای خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب می باشند.محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت . گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب های بیرونی ، پشت پنجره ، سونا ، حمام و سرویس بهداشتی ، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره تر توصیه می گردند.

چوب فرآوری شده برای بهبود دوام و عدم آسیب پذیری در شرایط سخت چوب را میتوان با روش های مختلفی فرآوری کرد که در برابر فشار و حریق مقاوم شوند. چوبهای فرآوری شده در مقایسه با چوب خام علاوه بر دوام دارای سایزهای استاندارد، کارایی بیشتر و سهولت در استفاده هستند.

دکینگ پرتابل: دکینگ پرتابل از همان جنس چوب های ash می باشد که دارای الوارهایی به صورت موازی با ابعاد 30*30 به صورت تایل شده می باشد که در قسمت پایین از کلاف های پلاستیکی بعنوان زیرسازی استفاده شده است که مانع لغزندگی و حرکت تایل ها می شود. این محصول قابلیت استفاده در فضاهای سرپوشیده و محوطه های باز را دارا می باشد. حسن انتخاب این محصول و استقبال روز افزون آن توسط مشتریان به جهت زیبایی خاص آن و سهولت در برچیدن و نصب مجدد آن توسط خود مشتریان عزیز می باشد که کار با آنرا بسیار راحت کرده است. رنگهای ترمووود: چوب هایی که عملیات ترمو روی آنها به صورت استاندارد و مکانیزه انجام شده باشد، کاملا در مقابل شرایط جوی از قبیل باران، گرما، ریزش برف و رطوبت دارای مقاومت بالایی می باشد اما استفاده از رنگ بعنوان تکمیل کننده پروسه ترمو دارای اهمیت و ضرورت خاصی می باشد که خاصیت تاثیرگذاری اشعه uv آفتاب برروی چوب را به تاخیر می اندازد.محصولات حفاظت از چوب تیکوریلا بسیار متنوع بوده و براي هر نیازي راه حلی بسیار مناسب دارد. رنگ، لاك و روغن از خانواده رنگ هاي والتی، پینجا و سوپی از جمله این محصولات می باشند. این محصولات، با صدها رنگ مختلف، بهترین محصولات بازار براي زیبایی و حفاظت از چوب نما، کف و مبلمان در داخل یا خارج ساختمان بوده و عمر مفید چوب را بسیار طولانی می کنند. رنگهاي مخصوص چوب گداخته یا ترمووود به درون چوب و الیاف آنها نفوذ کرده و چوب را از درون و بیرون محافظت می کنند. مواد مصنوعی نمی تواند از نظر کیفیت با زیبایی و احساس طبیعی بودن چوب رقابت کند. چوب علاوه بر این که زیبا است کارکرد بسیاری بهتری دارد و منبع طبیعی آن،، برخلاف سایر منابعی که در جهان در اختیار انسان است، تجدید پذیر است. نمای چوب برای سطوح داخلی و خارجی گزینه محبوبی است که علاوه بر ظاهر جذاب، دوام بالایی در برابر تغییرات آب و هوا دارد.

استفاد از نمای چوب انتخاب مناسبی است و منافع متعددی دارد که طراحان می توانند از آن استفاده کنند، از جمله منافع نمای چوب این است که بسیار زیبا است و باا محیط زیست سازگار است.

نمای چوب و کاربرد آن :

وزن این ماده پایین است و کارکرد حفاظتی و تزئینی در طراحی دارد این محصول قابلیت نصب خشک را دارد و به همین دلیل لبه های خارجی آن سریعتر نصب می شود. ضمن استفاده از این محصول، دیوارهای بنایی سنگین از بیرون ساختمان حذف می شود و این باعث کاهش هزینه و ابعاد ساختمان می شود. پانل های چوبی از پیش آماده را می توان تهیه کرد و پس از عایق کاری در جای مناسب در سطوح داخلی و خارجی ساختمان قرار داد.

ترموود، چوب های فرآوری شده و حرارت دیده از انواع چوب های فراوری شدۀ نرم و سخت تهیه می شود تا با هر بودجه ای تهیه آن ممکن باشد عملکرد این چوب با اضافه کردن کُتینگ روی سطح، بهبود می یابد عایق حرارتی و صوتی مناسبی است.

برای پروژه های جدید و نیز بازسازی ساختمان های قدیمی مناسب است تعمیر آن بسیار آسان است. نمای چوب و مزایای زیست محیطی :چوب یک منبع تجدیدپذیر است. چون دستورات حفاظت از منابع طبیعی در تهیه ترموود، چوب های فرآوری شده و حرارت دیده رعایت می شود، منابع آن در طبیعت نابود نمی شود و همیشه می توان آنن را تولید و استفاده کرد. در جریان تولید آن گازهای گلخانه ای کمی تولید می شود و در مقایسه با سایر مصالح، فرایند تولید آن نیاز چندانی به انرژی ندارد.

رشد درختان، میزان CO2 موجود در جو را کم می کند. استفاده بیشتر از این چوب، باعث تشویق جنگل کاری و کاهش سرعت فرایند گرم شدن کره زمین می شود. چوب پس از این که فرسوده می شود، به خوبی قابل استفاده مجدد یا بازیافت است. استفاده از چوب برای نمای داخلی و خارجی نسبت به مصالح دیگر مقرون به صرفه تر است و مزایای زیست محیطی عمده ای نسبت به مواد دیگر دارد.

استفاده از چوب در ساختمان از سالیان پیش مرسوم بوده است، با این حال خصوصیات فیزیکی چوب محدودیت هایی در اجرا به ویژه درفضای باز ایجاد می کند. با گذشت زمان انسان متوجه شد که حرارت دادن به چوب باعث افزایش دوام آن خواهد شد، در حقیقت چوب ترمو یا همان ترمووود از طریق حرارت دادن به چوب در دمای زیر یکصد و هشتاد درجه سانتیگراد تحت شرایط خاص و با زمانی حدود 50 تا 100 بسته به نوع چوب اولیه اجرا می شود. در پروسه حرارت دادن اکسیژن از محیط حذف می شود تا امکان سوختن چوب از بین برود. فرآیند ترمووود کردن چوب نما شیوه های گوناگونی دارد که درآنها از روغن، بخار آب و غیره استفاده می شود که در تمامی این فرآیند سه مرحله خشک کردن، حرارت دهی و خنک سازی انجام می گیرد.

ترمووود بسته به نوع و کیفیت درمقابل شرایط جوی، نظیر رطوبت و اشعه فرا بنفش خورشید از خود مقاومت نشان می دهد و طول عمر چندین برابر چوب معمولی دارد و عناصر شیمیایی که باعث فساد و نابودی چوب شناخته می شود طی پروسه حرارت دهی از بین می روند، هر چه پروسه ترمو طبیعی تر باشد ترمووود به دست آمده دوام بیشتری خواهد داشت و با معماری پایدار ارتباط بیشتری برقرار می کند.

کاربرد اصلی چوب ترمو در انواع نماهای ساختمانی است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که درز 1 سانتی متر بین ترمووود و سایر متریال های مورد استفاده را رعایت کنید، چرا که چوب همیشه تغییر سایز خواهد داشت و به اصطلاح بازی می کند.

همچنین ترمووود را میتوان در فضاهای مرطوب از قبیل حمام، سرویس بهداشتی، سونا، کف دور استخر و غیره نیز از ترموود استفاده کرد، ضمنا استفاده از چوب ترمو در آلاچیق و پرگولا نیز به دلیل خصلت چوب بودن کاملا پذیرفته می باشد. ترمووود تازه ترین شیوه استحکام بخشی چوب به منظور مصرف در محیط های سرباز، نظیر نماهای چوبی ساختمانها است. این شیوه خلوص طبیعی چوب را حفظ می کندد و نمی گذارد اندازه های آن در برابر عوامل طبیعی کم و زیاد شود و به قدری سبک است که استفاده از آن در همه جا ممکن می باشد. رطوبت درونی چوب همیشه منطبق با تغییرات محیط است که در نتیجه تنظیم و تثبیت طبیعی که از خصلت های چوب است انجام میپذیرد. علاوه بر این برخی از انواع چوب قابلیت دفع کپک و حشرات را دارا هستند. سرو و سدر و چوبهای فراوری شده به جهت استفاده در کاربردهای پوشش نمای خارجی، بام، کف، نرده و غیره در دسترس میباشند چوبهایی که در سقف، نرده و تراس و نما استفاده میشوند را میتوان به صورت خام و اولیه و یا برش خورده و رنگ شده استفاده کرد.با توجه به استانداردهایی که چوب ترموود داراست می توان از آن در فضاهای باز با خیال آسوده استفاده کرد و حتی در فضاهای پررطوبت نظیر اطراف استخرها از آن بهره برداری نمود. استفاده در نمای چوب ساختمان و در ایجاد و تولید مبلمان فضای باز نیز این شیوه کاربرد مناسبی را برای خود پیدا کرده است. به کار گیری از ترمووود در نمای چوبی ساختمان به خاطر سبکی نقش مهمی در سبک سازی ساختمان دارد. نمای چوبی ترمووود با 168 نوع چوب، به منظور محیط هایی که در شرایط آب و هوایی نظیر سرما و گرما، بارندگی و رطوبت، حشرات و اشعه UV آفتاب قرار دارند، قابل بهره برداری هستند که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان، کف محوطه های باز (دکینگ)، بام باغ، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا، سونا، کلبه، ویلای چوبی و... را نام برد.

برای انتخاب چوب نما، چندین نکته باید مدنظر قرار گیرد:

1- ضخامت پروفیل: حداقل ضخامت استاندارد پروفیل در ترمووود 2 سانتی متر می باشد و ضخامت کمتر از این عدد پیشنهاد نمی شود، مشخص است که بسته به طراحی ممکن است ازز ضخامت های بیشتر استفاده شود.

2- تراکم ترمووود: هرچه تراکم چوب ترمو بالاتر باشد مقاومت آن بیشتر است. دقت داشته باشید که وزن چوب ترمو معمولا بسیار کمتر از چوب های معمولی می باشد خصوصا در گونه های سوزنی برگ و چوب نرم

3- برند معتبر: بدون شک خریداری ترمووود از برندهای معتبر جهانی آرامش خاطر خریدار را به همراه خواهد داشت.

4- تنوع پروفیل: آیا شرکت عرضه کننده ترمووود پروفیل های مدنظر شما را دارا می باشد؟ هرچه محدوده عرضه محصولات توسط شرکت بیشتر باشد احتمال مرغوبیت کالا نیز می تواند بیشتر باشد.

انواع چوبهای ترمووود:

ترمووود سخت چوب ها: درختهای آنها پهن برگ هستند. برگ خیلی از آنها در پاییز می ریزد. بافت چوب درختان پهن برگ تنها در هنگامی که درخت برگ دارد، رشد می نماید. رشد و نمو در بهارر آغاز می گردد و با گذشت زمان در پاییز متوقف می گردد . پس دور سالیانه این درختان به طور یکسان از چوب بهاره دارای رنگ روشن به طرف چوب پاییزه تیره رنگ تغییر می یابد. اسم سخت چوب‌ها ، به خاطر گونه بافت آنها می باشد و علت سخت‌تر بودن همه چوب‌های این گروه نیست . برخی از درختان پهن برگ شامل: اش، گردو ، انجیر ، بلوط ، چنار ، راش ، تبریزی ، سپیدار و افرا . این چوبها دارای دانسیته (چگالی) یا فاصله مولکولی کمتری می باشند و به خاطر دارا نبودن گره های مرکزی از بافت ویژه ای برخوردارند که خیلی زیبا است.

ترمووود نرم چوبها: این درختها برگهای سوزنی دارند. خیلی از مواقع سبز می باشند (در پاییز برگهایشان نمی ریزد)، البته غیر از گونه های کاج اروپایی، سرو و سیاه کاج با میوه هایی مخروطی شکل. بافت چوب درختان سوزنی برگ در مدت سال ، زمان رشد زیادی دارد این گونه از درختان در بهار و تابستان با شدت زیادی رشد می نمایند و بعد تا آخر فصل سرما این رشد و نمو به کندی صورت می گیرد و به آهستگی ادامه می یابد. به این خاطر ، چوب پاییزه و بهاره در دور سالیانه به آسانی از یکدیگر مشخص می شوند و رنگ آنها این مساله را معین می نماید .

مراکز اصلی و سنتی تهیه و تولید این الوار در جهان فنلاند‌،اسکاندیناوی‌،روسیه، و آمریکای شمالی است.این الوار از درختان نرم چوب به دست می ایند. درختان کاج فنلاند از بهترین انواع چوبهای کاج در جهان می باشند؛ به این دلیل که جو اقلیمی ویژه منطقه نیمه قطبی فنلاند طوری می باشد که زمستانهای بلند و تابستانهای کوتاه دارد و درختان تنها 2 ماه از سال فرصت رشد دارند؛ رطوبت خاک خیلی بالاست و در تابستانها شرایط ایده آلی برای یک جنگل قطبی وجود دارد. به خاطر کوتاه بودن تابستان درختها فقط فرصت دارند به سمت آفتاب و مستقیم حرکت کنند.

نحوه انتخاب ترمووود مناسب:

1- ضخامت پروفیل چوب نما یا ترموود: حداقل ضخامت پروفیل در ترموود دو سانتی متر می باشد و ضخامت کمتر از این مقدار توصیه نمی گردد، معلوم است که با توجه به طراحی احتمال دارد از ضخامت های ضخیم تر نیز بهره گرفته شود.

2-تراکم ترمووود: هرچقدر تراکم چوب نما یا ترموود بیشتر باشد ، استحکام آن زیاد خواهد بود، توچه کنید که وزن چوب ترموود غالبا بسیار کمتر از چوب های معمولی می باشد به خصوص در انواع سوزنی برگ و چوب نرم.

3-برند معتبر ترموود: بدون شک انتخاب ترموود از برندهای معتبر جهانی اطمینان خاطر خریدار را با خود به همراه خواهد داشت.

قیمت ترمووود وابسته به شرایط متغیر می باشد و به دلیل اینکه کالایی وارداتی می باشد، همه موردهایی که بر روی واردات اثرگذار هستند بر قیمت چوب نما یا ترموودد نیز اثر دارند. معمولا قیمت چوب آش بیشتر از چوب پین است و برندهای معتبرتر غالبا قیمت بیشتری دارند.

کیفیت چوب ترمو به عوامل مختلفی مانند مواد اولیه ، میزان حرارت و انجام عملیات ترموود استاندارد بستگی مستقیم دارد. از این رو چوب فنلاندی به دلیل آب و هوایی مخصوص کشورفنلاند دارای کیفیت بسیار بالایی برای تولید چوب ترمو می باشد. نمای چوبی جذابیت، شخصیت و گرما به نما می بخشد و به طور کلی ظاهری آشنا و قدیمی در ذهن ما تداعی میکند.