اسپایدر

نمای اسپایدر به نوعی از نماهای مدرن شیشه ای خود ایستا (نمای پرده ایcurtain wall ) گفته می شود که در آن شیشه بوسیله اتصالات نقطه ای به سازه متصل می گردد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی شود ، موردی که در نماهای کرتین وال لامل بعنوان یک ضعف مطرح می گردد. بطور کلی نمای اسپایدر دارای سیستم متنوع ساختار سازه ای از سیستم سازه های فلزی ، کابلی و شیشه ای می باشد که با توجه به کاربری ساختمان ، بارگذاری و هزینه از آنها استفاده می شود. استفاده از هرنوع ساختار شیشه در این نما بلامانع بوده که با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما تعیین می گردد.

معايب :دیتیل پیچیده بازشو ، نیاز به كنترل مداوم جهت اجرای صحیح آب بندی ، نیاز به محاسبات سازه و كنترل توسط مهندسین عمران در مقایسه با سیستم هایی مشابه مانند كرتین وال كه نرم فزار ساده محاسباتی دارند.

مزايا : وزن كم سازه و اتصالات، شفافیت يكپارچه نما ، سادگی جزییات اجرا ،امكان اجرا سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه ، تنوع سیستم های زیرمجموعه نمایی اسپایدر، مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امكان جابجایی نما

انواع اسپایدر:

اسپایدر با سازه خرپافلزی: در این روش خرپا فلزی جهت تحمل بار مرده و بار دینامیکی طراحی شده و اسپایدرها با جوش و یا پیچ بر روی این سازه نشسته و بار رااا منتقل می‌کنند. محاسبه خرپای اینچنینی بسیار ساده بوده و تولید این گونه خرپا نیز به سرعت انجام می‌پذیرد. می‌توان آن رارنگ پادرکوتینگ نمود و محاسبان ایرانی شناخت خوبی از عملکرد آن دارند.

اسپایدر کابلی : در این روش سازه‌ای از کابل بصورت کراس و تور و یا خرپا وظیفه تحمل بار وانتقال آن به تکیه گاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. ویزگی خاص این گونه نما زیبایییی منحصر به فرد آن می‌باشد. محاسبه این مدل سازه‌ها پیچیده بوده ولی شرکت‌های معتبر ایرانی و خارجی قادر به انجام محاسبات مربوط می‌باشند.

اسپیس فریم نمایشگاهی : سازه‌های اسپیس فریم (space frame) فرم‌های هندسی منظمی می‌باشند که به طور متحد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. با ترکیببب اسپیس فریم می‌توان غرفه و سازه‌های نمایشگاهی متنوعی را ایجاد نمود. اسپیس فریم‌ها به وسیله بست اتصال به یکدیگر متصل می‌گردند و شکل و سازه محکم و زیبایی را خلق می‌کنند که به واسطهٔ شکل و ساختار هندسی خر پایی و وارد کردن نیرو در جهات مختلف باعث استحکام سازه می‌گردد وبرای ساخت انواع فضاهااز قبیل سالن، غرفه، تابلو بنر و غیره کاربرد دارد.

فین گلس: در این نوع نما انتقال بار به سازه توسط یک تیغه شیشه‌ای دو یا سه لایه صورت می‌گیرد. حاصل کار ظرافت و زیبایی و شفافیت فوق العاده می‌باشد.

اسپایدر کلمپ/ ایکس : پنجه اسپایدر را می‌توان به شکل‌های مختلف طبقه بندی نمود ولی متداول ترین آن سیستم‌های کلمپ و ایکس می‌باشد. قطعات کلمپ بصورتتت یک گل میخ و یا یک قطعه صلیب شکل بوده که شیشه را در خود جای می‌دهند و قطعات ایکس قطعاتی هستند که بصورت حرف ایکس و یا اچ انگلیسی بوده و توسط پیچ‌هایی که در شیشه جاسازی می‌شوند به اسپایدر متصل می‌گردند.

شیشه اسپایدر دوجداره: با کمک نوعی اورینگ که در حفاظ گازدار شیشه قرار می‌گیرد می‌توان تا شیشه‌های ۴ جداره گازدار و لمینیت نیز تولید نمود. همکنون در ایرانن بزرگترین شیشه سیکوریت لامینه قابل تولید ۴٫۲ طول و ۲٫۴ عرض دارد که هر پلاک آن حدود ۷۰۰ کیلو وزن دارد.

نحوه طراحی: طراحی و ساخت سازه های شیشه ای آمیزه ای از هنر و تکنولوژی روز دنیا می باشد که در معماری نوین امروزی با دیدگاهها و روشهای متفاوتی انجام می گیرد. در این مقاله سازه های شیشه ای از لحاظ ساختارهای مسطح و هندسی که متحمل بار هستند و شیوه های برخورد با این سازه ها مورد بررسی قرار گرفته است. این پروژه به روش کتابخانه ای و مطالعه مورد به مورد از منابع مختلف و ترجمه متون مرتبط با بحث انجام شده است . در سازه های شیشه ای ساختار شبکه های مسطح و هندسی ، رفتارهای متفاوت در سازه ساختمان را دارد. انتخاب ساختار و هندسه خاص برای سازههای شیشه ای ، منوط به نحوه انتقال بار بین عناصر متحمل بار است.

نمای شیشه ای ساختمان های مدرن در معماری باعث می شود تا فضای اطراف ساختمان بر بخشی از سطح ساختمان منعکس شود، همچنین موجب می شود تا این حس بوجودد آید که فضا باز می باشد. نماهای شیشه ای معمولا در ساختمان ها استفاده می شوند و به تازگی مهندسان از اینگونه نماها در خانه ها هم استفاده می کنند، به عنوان مثال پوشش سطوح بزرگ یا کوچک فضاهایی مانند اتاق نشیمن با یک دید باز و... با شیشه انجام می شود.امروزه استودیوهای معماری معاصر بسیاری وجود دارند که طیف گسترده ای از نماهای دیواری و آتریم ها را ارائه می دهند و آنها تمامی نیازها راا در ترکیب باکیفیت، طرح های مختلف و انعطاف پذیر پوشش می دهند. درحال حاضر ما مجموعه ای از شگفت انگیزترین خانه های معاصر با نمای شیشه ای را برای شما جمع آوری کرده ایم، امیدواریم الهام بخش شما برای ساختن خانه رویاییتان باشد. یکی از مواردی که کارفرمایان همواره در انتخاب نوع متریال نما مدنظر قرار می دهند استفاده از نمایی است که علاوه بر افزایش نمود و اقبال عمومی از ساختمان ، از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد. با پیشرفت صنعت نماهای ساختمانی علی الخصوص نماهای شیشه ای ، تنوع این نماها نیز افزایش یافته به گونه ای که می توان با تغییر ساختار نما گستره ای وسیعی از قیمت ها را بدست آورد.

در نمای اسپایدر به علت عدم تعریف و کاربرد پروفیل های پیش ساخته نما (مانند آنچه در نمای کرتین وال می بینیم) از گستره وسیعی از سازه های نگهدارنده نماا می توان بهره برد که بسته به وزن و نیروهای وارده و سیستم سازه ای بکار رفته می تواند در قیمت نهایی بسیار تاثیرگذار باشد. از آن جمله می توان به استفاده از لوله به عنوان سازه نگهدارنده اشاره کرد که ساده ترین نوع سیستم های سازه ای نما بوده و در نماهای کوتاه و به خصوص در ایران به علت کاهش هزینه های نما بسیار کاربرد دارد. این لوله ها می تواند از جنس استیل یا آهن و یا آهن با روکش استیل باشد که هر کدام از نظر هزینه متفاوت می باشد. نوع دیگری از سازه های بکار رفته خرپاها می باشد ، در این نوع سازه ها از المان های لوله ای یا با مقاطع مربع جهت ایجاد تیرها و ستونهای با ممان اینرسی بیشتر استفاده می شود که بسته به دهانه بارگیر و شرایط تکیه گاهی هم از نظر میزان وزن مصالح بکار رفته و هم از نظر سختی ساخت دارای قیمت متفاوتی می باشد. بیشترین تاثیر سازه بر قیمت نمای اسپایدر در سازه های شیشه ای (فین گلس) و کابلی نمود دارد . در این نوع از نماهای اسپایدر از تیغه های شیشه ای با ضخامت های متفاوت با حداقل ۳۰ میلیمتر و ساختار ترکیبی سکوریت و نیمه سکوریت تیغه ها در جهت افزایش مقاومت ستون ها استفاده می شود.

کاربرد اصلی این نوع از نماها در ایران در ارتفاعات کم می باشد (حداکثر ۶ متری) اما نمونه های بلندتر آن در کشورهای دیگر اجرایی گردیده است. مورد دیگر موثر در قیمت نمای اسپایدر اتصال سازه های شیشه ای فین گلس به تکیه گاه ها می باشد. بسته به اینکه اتصالات مخفی باشد و یا اینکه ستون های شیشه ای به صورت یکپارچه و سرتاسری اجرا گردد یا به صورت پاندول باشد یا در راستای خود قطع داشته باشد یا نه ، اتصالات متفاوتی وجود دارد که در قیمت تمام شده نما بسیار موثر است. استفاده از سازه های فین گلس علاوه بر سختی اجرا و طراحی نیاز به محاسبات پیچیده و دقیق دارد. در سازه کابلی از کابل های پیش تنیده جهت اتصال شیشه های و انتقال نیروهای آن به زمین بهره گرفته می شود. طراحی ، محاسبات و ساخت اتصالات این نوع از سازه های بسیار پیچیده بود و باید تحت نظارت صحیح و با دید مهندسی کافی اجرا گردند. استفاده از این نوع سازه ها دید اصلی نمای اسپایدر را بسیار زیبا ساخته و در مقابل قیمت نهایی نما را بسیار افزایش می دهد به گونه ای استفاده از آن در ایران بسیار محدود می باشد. استفاده از انواع متنوع و متفاوت یراق آلات عموما به نوع سازه بکار رفته بعنوان سازه نگهدارنده نما بستگی دارد اما مواردی وجود دارد که با توجه به نظر طراحح پروژه از نوع خاصی از یراق آلات استفاده می گردد. تاثیر عمده این مورد بر قیمت اسپایدر به جنس یراق آلات بستگی دارد که از آن جمله می توان به استفاده یراق آلات از جنس استیل ۳۱۶ (یا استیل ۳۰۴ که ارزانتر می باشد اما برای شرایط آب و هوایی با رطوبت زیاد مناسب نمی باشد) و یا آهنی با روکش رنگ اشاره کرد . همچنین یراق آلات اسپایدر می توانند آیینه ای (mirror) یا مات باشند. مورد بعد نوع یراق آلات می باشد به عنوان نمونه یراق آلات مورد استفاده در سیستم کابلی از یراق آلات اسپایدر کاربردی در سیستم فین گلس و هر دو آن ها از اسپایدر های بکار رفته در سیستم لوله ای گرانتر می باشند. سومین مورد موثر در انتخاب نوع یراق آلات و تاثیر آن بر قیمت نهایی نما سایز استفاده شده یراق آلات می باشد که بسته به وزن نما و مدول بندی شیشه ها می توان از اسپایدرهای بزرگتر (و مسلما گرانتر) استفاده کرد. مورد آخر از تاثیر یراق آلات بر نمای اسپایدر تراکم استفاده از اسپایدر در نما می باشد که گاها کارفرمایان با توجه به شکل زیبای این یراق آلات درخواست افزایش تراکم آنها در نما را می نمایند که مسلما باعث افزایش قیمت اسپایدر می شود.

یکی از اصلی ترین عوامل در تعیین قیمت نماهای اسپایدری نوع شیشه بکار رفته در این نما می باشد بطوریکه از رنج گسترده ای از محصولات شیشه ای بسته به کاربری نما می توان استفاده نمود به تعدادی ازآنها اشاره می شود.

الف- شیشه ساده: در سیستم اسپایدر بعلت سیستم انتقال نیروهای نما به یراق آلات که بصورت نقطه ای می باشد شیشه های نما حتما باید بصورت سکوریت استفاده شود .

ب- بعلت تمرکز تنش ناشی از نیروهای خارجی بر این نوع نماها استفاده از شیشه های غیرسکوریت ممنوع می باشد. پیشنهاد می شود در ارتفاعات بیش از ۴ متر حتما شیشه های بکار رفته لمینیت شوند تا در صورت شکست از آسیب به رهگذران جلوگیری شود.

پ- شیشه دوجداره: استفاده از شیشه های دوجداره برعکس باور عمومی ( که بعنوان یک ضعف برای نماهای اسپایدر شمرده می شود ) در سیستم اسپایدر نه تنها بلامانع بوده بلکه نمونه های آن در بسیار نقاط کشور استفاده شده است. استفاده از این شیشه ها در مناطق گرمسیر و با رطوبت بالا سبب کنترل میزان انرژی عبوری از شیشه و عدم ایجاد پدیده تعرق در شیشه ها خواهد شد. در این شیشه ها از رینگ های آلومینیمی جهت ایجاد مانع برای خروج گاز شیشه و از رینگ های لاستیکی جهت ایجاد فاصله بین شیشه و آلومینیم با ضریب انبساط حرارتی متفاوت استفاده می شود.

ت- شیشه کریستال : از شیشه های کریستالی و الترا کلیر جهت ایجاد نمایی شفاف استفاده می شود. این نوع شیشه ها نسبت به شیشه های ساده رنگ بسیار شفاف تری داشته و بعلت عدم وجود تکنولوژی ساخت آن عمدتا وارداتی می باشند. کشور بلژیک بعلت سابقه طولانی در تکنولوژی ساخت شیشه از مهمترین منابع واردات این شیشه ها در ایران می باشد. قیمت این شیشه ها از شیشه های ساده بسیار بیشتر بوده و عمدتا در ویترین های تجاری کاربرد دارد.

ج- شیشه های سانرژی: این نوع شیشه ها بعلت وجود کاور مخصوص انرژی تابشی خورشید را جذب نموده و میزان انرژی عبوری را تا ۸۰% کاهش می دهند. عمده استفاده از آنها در نماهای داخلی بوده ولی نوعی از این شیشه ها قابلیت کاربرد در نماهای خارجی و مجاور هوای آزاد را نیز دارا می باشند. مکانیزم استفاده از این شیشه ها و پروسه سکوریت و لمینیت نمودن آنها حتما باید به تایید کارخانه سازنده آنها برسد.جام جم سازه با بیش از 10 سال سابقه در زمینه انواع نمای مدرن، نما شیشه ای ،کرتین وال،فریم لس،انواع درب و پنجره های دو جداره upvc و آلومینیومی در اهواز،با بهترین تیم مشاوره و نصب،همچنین نمایندگی کناف آلمان در اهواز،با بیش از 10 سال سابقه

کافیست با ما تماس بگیرید . کارشناسان ما در جام جم سازه اهواز آماده ی راهنمایی شما عزیزان می باشند.

درب و پنجره اهواز- upvcاهواز-پنجره اهواز-پنجره دوجدارهupvc اهواز-اهواز پنجره- در و پنجره آلومینیومی نرمال- در و پنجره آلومینیومی ترمال بریک -در و پنجره اهواز-پنجره upvcاهواز-کناف اهواز-سقف کاذب کناف اهواز-سقف کناف در اهواز-اجرای کناف در اهواز-دیوار کناف در اهواز-نمایندگی کناف آلمان در اهواز-کناف در اهواز-فروش و اجرای کناف در اهواز -شیشه دوجداره اهواز-شیشه سکوریت اهواز-شیشه لمینت اهواز-شیشه نشکن سکوریت اهواز-شیشه دکوراتیو اهواز-شیشه هوشمند اهواز-شیشه ضد گلوله اهواز-شیشه ساختمانی اهواز-شیشه رنگی اهواز-شیشه تزیینی اهواز-شیشه V-Coolاهواز-شیشه اهواز-شیشه سکوریت اهواز-پنجرهupvcاهواز-upvcاهواز-درب و پنجرهupvcاهواز-فروش پنجرهupvcاهواز-اجرای پنجرهupvcاهواز-درب اتاقیpvc اهواز-انواع درب اتاقی اهواز-درب داخلیmdf اهواز-در اتاقی اهواز- درب پلی وود اهواز-پلی وود اهواز-درب اتاقی اهواز -درب اتاقی-دربpvcاهواز-درب mdfاهواز