کرتین وال

آشنایی با نمای کرتین وال

آشنایی با نمای کرتین وال

نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای مدرن با ترکیب پروفیل های آلومینیومی بعنوان استراکچر و یک متریال پوشش دهنده مانند شیشه، ورق و یا اسپندریل ساخته می شود واصطلاحا به نوعی نمای شیشه ای وسبک با استراکچر تمام آلومینیومی اطلاق میگردد.

نمای کرتین وال شیشه ای در انواع گوناگونی تولید میشود که میتوان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایز و سیستم لامل اشاره کرد. قابل ذکر است که در اکثر نقاط دنیا سیستم لامل را به نام سیستم استیک (Stick) میشناسند. این نوع نما بصورت صنعتی ساخته میشود و جزئیات آن طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کرده که بخاطر همین قابلیت به آن self-support یا خود ایستا اطلاق میگردد.

در نمای کرتین وال شیشه ای انواع ضخامت های شیشه دوجداره از ۱۸ تا ۴۰ میلیمتر قابل نصب است. از مزایای نمای کرتین وال شیشه ای لامل می توان به عدم مشاهده هرگونه پیچ یا پرچ، عدم محدودیت انتخاب رنگ و امکان نصب بازشو مخفی و بازشو لولایی به داخل بازشو یا دوجهته اشاره نمود.نمای کرتین وال شیشه ای لامل را میتوان از لحاظ دیتایل ظاهری فریمینگ شیشه به دو دسته فریم لس و فیس کپ طبقه بندی کرد. سیستم فریم لس دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل بواسطه لقمه های آلومینیومی مخصوص متحرک نگه داشته میشود و از خارج ساختمان تنها ژوین هایی مابین شیشه ها دیده خواهد شد.

در سیستم فیس کپ، قاب آلومینیومی دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی استراکچر آلومینیومی کرتین وال(لامل) قرار میگیرد و یک پروفیل نگهدارنده یا زهوار که بر روی پایه لامل پیچ میگردد شیشه را نگه داشته و مانع واژگونی آن میشود و نما را هم کاملا آب بند و هوا بند میکند. روی این نگهدارنده هم درپوش های متنوعی با عرض ۵۵ سانت و طول ها و فرم های متفاوت نصب میگردد.

جام جم سازه مجری قوی نمای کرتین وال در اهواز با بیش از 10 سال سابقه.

از مزیت های سیستم فیس کپ نسبت به سیستم فریم لس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- سرعت بیشتر اجرای نما تاحدود ۲برابر

۲- امکان نصب بازشوی به داخل بازشو و یا دو جهته

۳- هزینه پایین تر

۴- امکان استفاده از درپوش های دکوراتیو بین شیشه ها در امتداد افقی و عمودی

۵- امکان دید متفاوت خطوط عمودی و افقی بین شیشه ها با تغییر رنگ و نوع درپوش ها ویا حدف یکی از آن ها در عمود یا افق

با این قابلیت آرشیتکت میتواند در نماهای شیشه ای تاکیدی متفاوت بر یکی از خطوط عمودی یا افقی نماید. به طور مثال در نماهایی که ارتفاع بسیار بیشتری نسبت به عرض ان دارند میتوان با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط عمودی و حذف کامل آن در خطوط افقی میتوان با تاکید بیشتر بر روی خطوط عمودی ارتفاع بیشتر نما را القا نمود و یا بالعکس در نماهایی که عرض بسیار بیشتری نسبت به ارتفاع ان دارند میتوان با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط افقی و حذف کامل آن در خطوط عمودی میتوان با تاکید بیشتر بر روی خطوط افقی طول بیشتر نما را القا نمود و یا با استفاده از درپوش های کوچکتر، یکسان، با رنگ تیره و نزدیک به رنگ شیشه، به یک سطح نمای شیشه ای یک دست رسید.

جام جم سازه مجری قوی نمای کرتین وال در اهواز با بیش از 10 سال سابقه.

این نوع دیوارهمانند سایر دیوارهای پیرامونی غیر ساختاری بوده و وظیفه جدای داخل و خارج ساختمان از هم را به عهده دارد و به همین علت از مصالح سبک ساخته میشود تا علاوه بر کاستن از بار مرده ساختمان هزینه کمتری نیز داشته باشد. در صورت استفاده از شیشه به عنوان مصالح، می توان از نور طبیعی در تمام طبقات ساختمان به وفور استفاده کرد.

جرئیات نمای کرتین وال شیشه ای طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای  وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کند.

در سیستم کرتین وال لامل با توجه به باربر بودن، پروفیل های آلومینیومی دارای سطح مقطع بزرگتری هستند و از مقاومت  بالایی برخوردارند، به همین خاطر دیگر نیازی به شبکه بندی آهنی در نما ندارد . پروفیل های اصلی باربر نما پروفیل های لامل یا مولیون گفته میشود. پروفیل های لامل عمودی توسط پیچ و مهره به پلیت هایی با سوراخ لوبیایی قابل رگلاژمتصل به سازه اصلی و یا کمربند فلزی، متصل میشوند.

سوراخ لوبیایی این پلیت ها علاوه بر مزیت امکان رگلاژ حین نصب باعث انعطاف نما در مقابل جابجایی طبقات و عناصر سازه اصلی در هنگام زلزله می شود. ابعاد پروفیل لامل کرتین وال با توجه به بار و فشار های متحمله متفاوت خواهند بود. به لامل افقی، باراستاتیکی وزن و بار دینامیکی حدود ۲۰% فشار باد وارد برشیشه روی خود، وارد میشود. به لامل عمودی، باراستاتیکی وزن و بار دینامیکی فشار باد وارد برسطح باربر لامل وارد میشود. (سطح باربر لامل عمودی  عبارتست از آکس تا آکس شیشه های دو طرفف لامل عمودی) همچنین فشار های ناشی از نشست و مولفه های قایم و افقی زلزله نیز به آن وارد میشود.

ابعاد پروفیل های لامل عمودی یا همان مولیون های عمودی نمای کرتین وال استیک بر اساس چند آیتم زیر محاسبه میشوند:

۱- اختلاف تراز ارتفاعی تکیه گاه یا همان نقاط اتصال لامل های عمودی به سازه اصلی

۲- ارتفاع کلی ساختمان، محل قرارگیری ساختمان و یا به عبارت دیگر سرعت باد وارد بر نما

۳- فاصله عرضی مابین لامل های عمودی که باعث تغییر سطح باربر لامل میشود.

لامل ها یا مولیون های افقی حدود ۵ ملیمتر در هر دهنه کوچکتر میباشند که این فضا در طرفین با لاستیک uu شکل  مخصوص پر میشود. این مورد باعث میشود فضایی حرکت برای لامل های عمودی در هنگام تنش و جابجایی فراهم آورد.

لامل های عمودی در هر طبقه بصورت مستقل و فقط از اتصال بالا گیر دار و آویزان است. قطعات لامل های متوالی توسط لقمه یا اصطلاحا سینی به هم متصل میشوند که این سینی تنها به یکی از لامل ها پیچ میشود و بین ۲ لامل یک درز انقطاع ۲ سانتی قراردارد. این باعث میشود لامل های عمودی مستقل عمل کرده و بتوانند در جهت موازی با نمای ساختمان و در جهت بالا و پایین، در هنگام انبساط و انقباض پروفیل ها و همچنین نشست های احتمالی کف طبقات یا وسط دهانه تیر ها حرکت کنند.

در این نما تنها نقطه اتصال پروفیل های آلومینیومی با پروفیل های آهنی در قسمت پلیت هاایست که با پیچ و مهره لامل را نگه میدارند، که در این نقاط نیز با نصب قطعه لاستیکیدی الکتریکال باعث حذف این ارتباط مستقیم شده و از ایجاد پیل الکتریکی و خوردگی آلومینیوم طی دراز مدت پیش گیری خواهد شد.

نمای کرتین وال شیشه ای یکی از پرکاربردترین انواع نماهای شیشه ای می باشد. نمای کرتین وال در برگردان پارسی معنای “دیوار پرده ای” را به خود می گیرد ، اگر بخواهیم از منظر لغت شناسی به آن نگاه کنیم متوجه می شویم که از دو جزء “دیوار” (که به منظور نوعی پوشش و جداکننده به کار برده شده) و “پرده” (که هم بر سبکی وزن دلالت دارد و هم شفافیت) ، تشکیل شده است. در واقع نمای کرتین وال شیشه ای سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان است ، پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک “سازه” محسوب می شود ، به این معنا که هیچ بار مرده ای از ساختمان را به دوش نمی کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد. معماران و طراحان متخصص با دانش طراحی تکنولوژی نمای کرتین وال شیشه ای ، یکی از زیبا ترین نما های مدرن را با کاربرد آلومینیوم و شیشه ارائه می دهند ، در واقع آنها آینده را طراحی می کنند.

جام جم سازه مجری قوی نمای کرتین وال در اهواز با بیش از 10 سال سابقه.

برای اجرای نمای کرتین وال در اهواز با بهترین تیم مشاوره و نصب،با کارشناسان ما در جام سازه اهواز تماس بگیرید.

 مزایای نمای کرتین وال شیشه ای :

1-کاهش مصرف انرژی ( به دلیل عایق بندی حرفه ای این سازه)

2- سبکی ساختاری و کاهش وزن مرده ساختمان

3-نهایت استفاده از شفافیت نور روز

4-سرعت بالای اجرا

5- امکان ترکیب آسان با سایر پوشش های نما

6-امکان نصب Opening یا مدل های بازشو

7-کاهش هزینه نگه داری و مراقبت

8- توانایی مقاومت در برابر لرزش های حاصل از باد های شدید و یا زمین لرزه

9- مقاومت در برابر حرارت بالا و حتی آتش

سازه های زیرمجموعه نمای کرتین وال شیشه ای به صورت زیر می باشد:

سیستم درپوش دار (Cover Cap) : در این روش زیر سازی توسط پروفیل های عمودی و افقی موسوم به “Transoms” و “Mullions” که با یکدیگر یک شبکه را تشکیل می دهند انجام می شود. شیشه ها مستقیماً بر روی استراکچر لامل قرار گرفته و یک درپوش فشاری”Pressure Plate” آن را از بیرون بر روی لامل آلومینیومی محکم می کند و به جهت زیبایی کار Face Cap هایی با عرض مشخص اما طرح و طول دلخواه بر روی آن قرار میگیرد. برای مقاومت این سازه در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت از لاستیک های EPDM برای آب بندی حرفه ای محصول استفاده می شود.

سامانه بدون فرم (Frameless) :در روش نمای کرتین وال شیشه ای فریم لس اگر به سطح شیشه بنگریم شاهد یک سطح یکدست خواهیم بود اما فریم های شیشه به شکل سایه از زیر شیشه مشخص خواهد بود. از مزایای این شیشه می توان سهولت در نگه داری و نظافت و همچنین سرعت نصب بالا (به علت آزادی استفاده از سیستم یونیتایز “Unitized system” ) اشاره کرد.

سامانه نیمه درپوش دار (Semi Frame) :در این روش یکی از قسمت های افقی یا عمودی (به دلخواه) حذف خواهد شد و از لاستیک های عایق و چسب های مخصوص پایه سیلیکونی استفاده می شود.

جام جم سازه مجری قوی نمای کرتین وال در اهواز با بیش از 10 سال سابقه.

برای اجرای نمای کرتین وال در اهواز با بهترین تیم مشاوره و نصب،با کارشناسان ما در جام سازه اهواز تماس بگیرید.

انتخاب نوع شیشه نمای کرتین وال بسته به نوع کاربری پروژه اعم از اداری مسکونی و یا تجاری و همچنین با توجه به محیط قرار گیری ساختمان به لحاظ سر و صدا آلودگی های محیطی و آیتم های دیگر از قبیل ارتفاع ،ساختمان فشار باد،میزان برودت هوا و موارد سازه ای ازقبیل نوع سازه کرتین وال انتخابی و وزن شیشه نمای کرتین وال محاسبه و انتخاب می شود. 

برای پاسخ به تمام این موضوعات بهتر است در آغاز در خصوص مراحل تولید و آماده سازی یک شیشه نمای کرتین وال دوجداره استاندارد مواردی را عنوان نماییم:

مرحله 1) برش جام شیشه: در این مرحله شیشه به صورت دستی و یا ماشینی طبق اندازه های مورد نظر برش کاری می شود که به طور حتم روش ماشینی آن که با دستگاه cnc انجام می شود دقت بالاتری دارد.

مرحله 2) شستن شیشه ها : شستن شیشه نمای کرتین وال دوجداره توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود. با توجه به اینکه بعد از دوجداره شدن امکان از بین بردن لکه ها در بین شیشه ها وجود ندارد، در صورت عدم شستشوی دقیق ، کیفیت و شفافیت شیشه دوجداره به دست آمده کاهش خواهد یافت. توصیه شده است که برای داشتن شفافیت بالاتر در شیشه حتماً از دستگاه های عمود برای این کار استفاده شود.

مرحله 3) جداکننده آلومینیومی : ابتدا ایجاد فضای مناسب بین دو شیشه مثلا عرض استاندارد شیشه دوجداره نمای کرتین وال در تعداد زیادی از پروفیل ها 28 میلیمتر در نظر گرفته می شود که با در نظر گرفتن یک شیشه 6 میلیمتر و یک شیشه 4 میلیمتر جداکننده مورد استفاده باید 18 میلیمتر فضا مابین شیشه ها را ایجاد نماید تا شیشه دوجداره برای پرفیل آلومینیومی کرتین وال مورد نظر مناسب باشد.

مرحله 4) تزریق چسب مخصوص بوتیل : در سیستم تولید صنعتی استاندارد جداکننده ها ابتدا توسط دستگاه بوتیل زنی، بوتیل دار شده و سپس بر روی شیشه نصب می گردند. هدف از این کار پرس اولیه صحیح شیشه ها بر روی یکدیگر است.

مرحله 5) پرس ابتدایی : پس از شستن شیشه اول و مهیا شدن جداکننده آغشته به چسب بوتیل ، اسپیسر ها بر روی شیشه نصب می شوند، شیشه دوم به روی آنها منتقل شده و این مجموعه وارد بخش پرس می شود و در پرس اولیه دو شیشه با اسپیسر به یکدیگر پرس می شوند.

مرحله 6) تزریق گاز آرگون: بین دو شیشه معمولا گاز آرگون یا کریپتون تزریق می گردد. این گاز دو نقش مهم را بازی می کند. اول برای بهبود عایق بندی فضای بین دو شیشه و دوم در شیشه های بازتاب کننده و رنگی که احتمال واکنش لایه رفلکسی با هوای محیط وجود دارد.

مرحله 7) درزگیری و عایق کاری: در این مرحله و پس از تزریق گاز، مادۀ پلی سولفاید در فضای بین دو شیشه و جداکننده تزریق شده و عایق بندی نهایی را تأمین می نماید و شیشه پس از خشک شدن قابل نصب بر روی پروفیل های مورد نظر می باشد.

جام جم سازه مجری قوی نمای کرتین وال در اهواز با بیش از 10 سال سابقه.

برای اجرای نمای کرتین وال در اهواز با بهترین تیم مشاوره و نصب،با کارشناسان ما در جام سازه اهواز تماس بگیرید.