شیشه خم

انواع مختلف شیشه های موجود پس از اینكه فرایند های قالب سازی آن ها در کوره های خاص این كار صورت گرفت، با اعمال حرارت به شكل منظم قادر هستند كه در شکل ها و اندازه های مختلف با قوس های متنوع تغییر پیدا كنند و شیشه خم را تولید كنند. خم كردن شیشه كار چندان آسانی نیست. فرایند خم كردن دقیق شیشه بدون اینكه آسیبی به سطح یا پوشش های آن وارد شود، كاری بسیار ظریف است كه نیاز به تجهیزات و امكانات پیشرفته و نیز دانش فنی بالایی دارد .

در منازل و آپارتمان ها گاه در جاهایی خاص به منظور زیباسازی یا ایجاد مقاومت در بنا از دیواره هایی استفاده می شود كه شكل خمیده دارند. مهندسین همواره ایجاد مشكل احتمالی در نورپردازی قسمت های خم ساختمان را مدنظر داشته اند. با فناوری ارائه شده اخیر در طی فرایند خم شیشه این مسئله نیز به شكل كامل مرتفع شده است. در واقع هدف از تولید شیشه خم تحقق بخشیدن به ایده های مهندسین، معماران و نیز افرادی كه كار طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان ها را انجام می دهند، می باشد و وسیله ای برای افزایش فضا، زیبایی، جذابیت و نیز بالا بردن وسعت دید هستند.

در كل ویژگی های مهم شیشه خم را می توان به این شكل بیان كرد:

1. تنوع فضایی در ساختمان و دكوراسیون ایجاد می کند.

2. مقاومت بالاتری در مقایسه با شیشه های معمولی دارد.

3. بارهای مزاحم روی آن ایستایی ندارند و به تبع آن نگهداری آن ها آسان تر است.

4. در دید بیننده حالت سیالیت بصری را ایجاد می کند.

امكان استفاده از شیشه خم در اشكال گوناگون در جهت هر چه زیباتر و جذاب تر ساختن و به وجود آوردن قوس های مختلف در ساخت نمای خارجی ساختمان ها (نمای فریم لس) وجود دارد. از كاربردهای دیگر شیشه خم می توان به استفاده از آن ها در دكوراسیون داخلی منازل همچون ساخت شلف و قفسه، ویترین داخل و خارج مغازه ها و فروشگاه ها، کلاهک های شیشه ای موجود در مسیر آسانسور، پوشش استخرها، سقف پاسیو ، جدار شیشه ای، دكه اطلاعات، ویترین های به شكل مدور، نرده های از جنس شیشه، نورگیر ساختمان ها با اهداف مختلف اعم از زیبایی، استحكام و جلوه های ویژه نام برد. شیشه خم همچنین می تواند در نمای ساختمان هایی كه در آن ها هدف، استفاده از شیشه به جای دیوار برای آسانسورها باشد، مورد استفاده قرار گیرد. از شیشه خم به دلیل انعطاف پذیر بودن آن، در بازارچه ها كه آسانسور در وسط ساختمان قرار گرفته و دورتادور آن شیشه نصب شده است و به شكل مدورند استفاده می شود.

برخی از آن ها عبارت اند از:

شیشه خم سكوریت، شیشه خم لمینت و شیشه خم دوجداره

شیشه خم نشکن یا سکوریت بر اساس اندازه دلخواه شیشه بریده شده و پرداخت لبه ها صورت می گیرد. سپس شیشه تا حدی پایین تر از نقطه نرم شدن حرارت داده می شود و با در نظر گرفتن شعاعی خاص از طریق بالا رفتن غلتك خمیده می شود. سپس سریعاً سرد می شود. به این ترتیب یك شیشه خم به دست می آید كه همان خصوصیات مكانیكی شیشه نشكن كه از ایمنی بالایی برخوردار است را دارد.

شیشه ساخته شده با استاندارد ایمنی شیشه های مسطح نشكن بر اساس استاندارد BS6206 کاملاً مطابقت می کند.