لوور

لوور در ساختمان نوعی تابش بند است که به صورت منقطع کار میشود ، لوور چندین کاربرد دارد ، شدت تابش آفتاب را کاهش میدهد و دید از بیرون به سمت داخل ساختمان را محدود میکند

انواع لوور از نظر جنس
لوور چوبی ، که عمدتا از جنس ترمووود بوده و بر روی نما و یا سقف آلاچیق ها کاربرد دارد
لوور فلزی ، که خود به دو دسته آلومینیومی و آهنی تقسیم میشود ، لوور آلومینیومی وزن کمتری دارد و عمدتا در نمای ساختمان و یا به صورت پیش آمدگی بر روی پنجره اجرا میشود.

لوورها عمدتا به دو صورت استفاده میشوند، یا مستقیما بر روی پنجره ها نصب میشوند و یا پیش آمدگی تعریف میشود و به صورت افقی بر روی آن نصب میشوند که در حالت دوم دید را محدود نمیکند ولی سایه اندازی خوبی دارد . از حالت اول در نماهای غربی و شرقی و از حالت دوم در نماهای جنوبی استفاده میشود.

مزایای استفاده از لوور
پرتو افتاب پس از برخورد با جسم اشعه مادون قرمز که موجب ایجاد حرارت میشود را منعکس میکند ، هنگامی که از سایه بانهای داخلی نظیر پرده استفاده میشود، اشعه مادون قرمز از شیشه عبور نمیکند و موجب افزایش دمای فضای داخل میگردد اما هنگامی که از سایه بان خارجی نظیر لوور استفاده میشود ، اشعه مادون قرمز خارج از بنا تولید میشود و نقشی در افزایش حرارت داخل بازی نمیکند
امروزه لوورهایی به وجود آمده اند که دارای موتور هستند که دو قابلیت تغییر نما و همچنین سازگاری هرچه بیشتر با شرایط اقلیمی در ساعات مختلف روز را ایجاد میکنند

لوورهای آلومینیومی یا نمای دوکی: در این مدل علاوه بر جلوگیری از برخورد مستقیم تابش نور خورشید بر ساختمان، به مهندسین معمار این امکان را فراهم می آورد تا نمای زیبایی را طراحی کنند. لوورهای آلومینیومی مجموعه جدیدی از نورگیرها هستند که در ابعاد مختلف تولید می گردند و امکان آن را دارند تا به حالت های افقی و یا عمودی در ساختمان نصب شوند.

لوور دوکی – شیدر: این مدل از لوورها می توانند با استفاده از تیغه هایی با مقطع دوکی شکل نماهای نازک و ظریف و خیلی چشمگیر را پدید آورند که نتیجه آن علاوه بر زیبایی نما، آفتاب گیرهای بدردبخور و کارا هم است. قطر این لوورها 100 میلی متر تا 400 میلی متر ساخته می شود و لوورهای آلومینیومی (ساخته شده از آلیاژ 6063 آلومینیوم) تاثیرگذاری تابش های نور خورشید را تا 80% کم می کنند و باعث می شوند مصرف انرژی تا 30% کاهش یابد.
لووو دوکی – شبدر از سه قسمت اصلی تشکیل شده که با اتصال به سازه، مجموعه لوور را شکل می دهد. بخش اتصالی به سازه با نام خورشیدی که شامل دندانه هایی است و تمامی مرحله های تعبیه لوورها را از زاویه صفر درجه با افزایش 5/22 درجه ماکزیمم تا 5/67 درجه میسر می نماید.
نوک و منقاری که به منزله نگهدارنده قسمت لووو استفاده می شود با دندانه های نصب شده بر روی آن در قسمت انتهایی از یک طرف به خورشیدی و از طرفی دیگر به قسمت اصلی متصل می شود. مقطع دوکی که روی بخش نوکی قرار دارد، موجب پدید آمدن تمامی نمای ساختمان می شود.

End cap نوع دیگری از دیتایل نصب و تعبیه لوورهای دوکی – شبدر است که برای اتصال از چپ و راست در ساپورت های خاص و همچنین در بتن انتهایی لوور اجرا می شود. (قطر mm100 تاmm400)

لورر آلومینیومی ثابت: این سیستم از رایج ترین سیستم های لوور در اشکال لوور دوکی شکل و یا دیگر است. به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی سیستم های نمای شیشه و یا ورق کامپوزیت کاربرد متداول تری دارد. درنصب ثابت, لوور ها یا به وسیله سوراخ هایی که بر روی درپوش (End Cap) آنها تعبیه شده است به سازه متصل می شوند و یا توسط پایه بر روی نگه دارنده خود متصل می شوند.سیستم لوور آلومینیومی ثابت دارای تیغه های ثابت و بدون حرکت است. این سیستم از جمله پرمصرف ترین سایبان آفتابگیر لووری در نوع خود می باشند که به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی انواع سیستم های نمای شیشه ای، ورق کامپوزیت و هر نوع نمای دیگر طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

لوور آلومینومی متحرک: این سیستم مختص لوور های دوکی و لوور هایی باساختار مشابه می باشد که به صورت کنترل از راه دور و یا پیچی به مشتریان عرضه می گردد. این سیستم با تکنولوژی جدید و قطعات و اتصالات خود که کاملا اختصاصی می باشد آمده اجرا و ارائه به مشتریان است.  سیستم لوور آلومینیومی متحرک دارای تیغه های متحرک جهت کنترل میزان نورو هوا می باشد که به صورت کنترل دستی عرضه می گردد. این سیستم با تکنولوژی جدید و قطعات و اتصالات خود که کاملا اختصاصی می باشد آمده اجرا و ارائه به مشتریان است. دارای رنگبندی متنوع و دلخواه است و همچینن میتواند بر روی فریم ثابت ویا پنجره ای نصب شود.

لوور های مکعبی: نیز در ابعاد مختلفی تولید می شوند و ساختار کلی آنها از آلومینیوم است.

لوور های کامپوزیت: این لوورها با کمک ورق کامپوزیت تولید می شوند و جعبه ای شکل هستند و تمامی قابلیت های نمای کامپوزیت را دارا می باشند.

لوورهای آلومینیومی شکننده نور خورشید –سیستم های نورگیر آلومینیومی: لوور آلومینیومی در ساختمان های مسکونی، اداری، مدارس، ورزشگاه ها و در هر ساختمانی که در آن زیبایی و ایجاد فضایی آسوده با نور و دمای متعادل موردنیاز است استفاده می شود. این لوورها امکان دادن آنادایز برای رنگ های نقره ای، طلایی، برنز و سیاه را دارا هستند و در صورتی که رنگ لاکی یا همان پودری به کار رود، می توان در هر رنگ استانداردی تولید شوند. نورگیرهای آلومینیومی زاویه دار هم تاثیر تابش های خورشیدی را تا 80 درصد کم می کنند و باعث کاهش مصرف انرژی تا حد 30 درصد می گردند. این نورگیرهای آلومینیومی به خاطر استفاده از آلیاژ 6.63 آلومینیوم بیشترین مقاومت را در برابر بادهای بیش از 150 کیلومتر بر ساعت یعنی در بحرانی ترین حالت ممکن را دارا هستند و بعد از نصب نیازی به محافظت ویژه ای نیست. طراحی متنوع و جذاب بودن تیغه ها با ابعاد 100، 120، 150، 170، 200، 225، 400 میلی متر می تواند ترکیبی جالب و چشم نواز را با متریال های مختلف ساختمانی در نمای مدرن انواع ساختمان ها ایجاد کند.