سرامیک

ساختار سرامیک
لغت سرامیک از کلمه یونانی "کراموس" به معنی سفال یا گل پخته گرفته شده است و در واقع برای معرفی سرامیک باید گفت که عبارتست از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده‌ای که ماده اصلی و عمده آن خاک‌ها می‌باشند. (این خاک‌ها شامل: کائولن و خاک سفال است).
برای آن که سطح سرامیک درخشنده، صاف و زیبا، ضد آب، ضد شیمیایی و در صورت نیاز آراسته شود، روی آن را پس از خنک کردن با یک لایه نازک لعاب می‌پزند. لعاب (رنگ معدنی) به حالت مایع روی جسم خشک شده اندود می‌شود. لعاب‌ها اصولا مواد معدنی و سیلیسی هستند که یک لایه شیشه‌ای مانند در سطح خارجی سرامیک تشکیل می‌دهند.

سرامیک هم در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و هم در داخل ساختمان به عنوان نمای داخلی . همچنین از سرامیک برای کفپوش کردن کف ساختمان نیز استفاده می شود که نشان از گسترده کاربرد سرامیک می باشد.
سرامیک مخصوص نما با سرامیک عادی دیوار و کف متفاوت است و در صورتی که قرار است با ملات نصب گردد حتما باید قابلیت جذب در پشت سرامیک وجود داشته باشد و اگر در ارتفاع نصب می شود حتما به نما اسکوپ گردد .
سرامیک پرسلاین جدیدترین تکنولوژِی صنعت سرامیک در حال حاضر می باشد. سرامیک پرسلانی كه به دليل ساختش در چين به سنگ چيني هم معروف است يك ماده ضد آب است كه ميزان مقاومت آب در برابر آب 3 دهم درصد است كه از اين نظر نسبت به سراميك برتري دارد چرا كه ميزان جذب آب سراميك 5 دهم درصد است. از اين رو براي استفاده در نواحي مرطوب بسيار كاربردي است.
سرامیک پرسلانی در برابر سرامیک های معمولی ، چگالتر بوده و دوام بالاتری دارد . بسته به نوع ساخت ، پرداخت و رنگ آمیزی ، پرسلان ها به دسته های چندگانه ای تقسیم می شوند ؛ نوع همگن پرسلانها (Full-Body) که مقاوم تر از انواع دیگر است ، در سطح و عمق ، از یک ترکیب و یک رنگ است . پرسلانهای دولایه (Double-Loaded) ، پرسلانهای لعابدار (Glazed) و پرسلانهای رنگ شده با نمک محلول (Soluble-Salt) از انواع دیگر پرسلانها هستند .
چشمگیرترین ویژگی که سرامیک پرسلانی را از دیگر گونه های سرامیک ، متمایز می¬کند ، نورگذری و نیمه مات بودن آن است ؛ هرچند دیگر ویژگی های آن نیز با سرامیک های معمولی متفاوت بوده و برتر است ؛ مانند نفوذناپذیری ، الاستیسیته ، مقاومت مکانیکی ، سختی ، پایایی در برابر عوامل خورنده و شوک حرارتی ، سفیدی و نورگذری . سرامیک‌های پرسلان در بسیاری از سازه‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود که علاوه بر زیبایی، از استحکام بالایی برخوردارند و در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند. این موضوع باعث می‌شود که شستشوی مداوم آنها مشکلی ایجاد نکند و امکان استفاده از آنها در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها فراهم باشد.
سرامیک های پرسلان زیرمجموعه هایی چون تایل های مجوف(سوراخ دار) ، تایل های توپُر و Terracotta دارد که هر کدام از آنها خواص و استفاده های متفاوتی دارند. سرامیک های پرسلان دوام و مقاومت بالایی دارند که باعث می شود پس از گذشت چندین سال از عمر نمای ساختمان همچنان پوششی جذاب و زیبا به نظر بیایند.

سرامیک در نما مدرن به دو صورت اجرا می شود:
. شیوه ملات دار
. شیوه خشک

در شیوه ملات دار یا چسب سیمانی سرامیک به سازه اصلی ساختمان فیکس می شد، در این روش نصب امکان استفاده از عایق کاری برای سازنده وجود نداشته و همچنین در ارتفاعات زیاد بار باد وارد شده به سازه باعث کاهش استحکام متریال نما و نهایتاً باعث سقوط آن شده که خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشت
در سیستم نمای خشک، سرامیک نما توسط زیر سازی های آلومینیومی و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال شده که باعث طولانی شدن عمر نما می شود و در صورت نصب صحیح و مهندسی این اطمینان را به شما خواهد داد که در شرایط سخت نیز به هیچ وجه سقوط نخواهد کرد. این روش نصب باعث دوپوسته شدن نمای ساختمان می شود. در محفظه خالی می توان روی سازه عایقی برای محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی ، آلودگی های صوتی و سایر مزاحمت هایی که ساکنین با آن مواجه خواهند بود اعمال کرد، همچنین یک محفظه هوا بین دیوار سازه و نما بوجود می آید که این هوا از ورود هوای خارجی به داخل ساختمان و بالعکس جلوگیری خواهد کرد.شکل جریان هوای داخل این محفظه نیز با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت ، بسته به نیاز آن منطقه قابل تعیین خواهد بود. به طور مثال برای شرایط گرم و مرطوب این فضای خالی به گونه ای طراحی می شود که هوای داخل آن قابل تهویه باشد، اما برای شرایط اقلیمی سرد و گرم و خشک نما به شکلی طراحی خواهد شد که هوای داخل فضای خالی محبوس شود که همین مهم ضریب عایق شدگی ساختمان را نسبت به هوای خارج افزایش می دهد.

یکی از مزیت های قابل توجه نمای خشک قابلیت بازیافتی آن است که میتوان پنل ها و مصالح استفاده شده را جمع آوری نمود و از آنها مجددأ استفاده کرد. همچنین از حجم ضایعات ساختمانی به طور چشمگیری می کاهد. این نوع نمای ساختمان به بهینه سازی در مصرف انرژی کمک چشم گیری می کند و به جهت آزادی استفاده از روسازی های متفاوت ساختمان را در برابر ورود آب ، صوت و هوا مقاوم می سازد. نمای خشک را می توان در برابر تنش های ناشی از باد، طوفان و زمین لرزه و همچنین در مقابل حریق مقاوم نمود.

سرامیک ها اغلب با ۳ سیستم نصب مختلف استفاده می شوند که عبارتند از سیستم نصب شیاری ، سیستم نصب کلیپسی و سیستم نصب انکر کیل آلمان .

اجرای سرامیک خشک به روش شیاری:
در این روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک ها توسط دستگاه شیارزن شیارهایی ایجاد می شود. توسط دستگاه شیارزن ، شیارهای ویژه ای در دو جهت معکوس ایجاد می شود و سپس کلمپ ها به وسیله برجستگی هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می شوند. سپس سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می شوند سیستم شیاری سیستمی مقرون به صرفه و مخفی است که در پشت سرامیک ها شیار خورده می شود و سرامیک ها توسط رانر افقی به زیرسازی متصل می شوند ، اما سرامیک به علت شیاری که خورده ، ضعیف می شود و نسبت به سیستم کلیپسی از ایمنی کمتری برخوردار است.

اجرای سرامیک به روش کلیپسی یا نمایان (Visible) :
در این روش تایل های سرامیک خشک پرسلانی بوسیله قطعات کلیپس استینل لس استیل ، بر روی ریل های آلومینیومی زیرسازی درفواصل مشخص شده متصل می گردند. رنگ کلیپس ها با رنگ سرامیک انتخابیبوسیله رنگ پلی استر با روش الکتروستاتیکی یکسان می گردد و در محل اتصال سرامیک به ریل نیز ، لاستیک های ضربه گیربا کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرا قرار می گیرند.

اجرای سرامیک به روش کیل ( KAIL) :
اتصالات این سیستم در حقیقت اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده اند. این سیستم در صنعت ساختمان، به طور گسترده جهت پوشش نما، دیوار های داخلی و خارجی و حتی سطوح بام (در معرض باران) استفاده می شود در این روش سرامیک خشک پرسلانی از طریق اتصالات آلومینیومی مخصوصی به نام کلمپ بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند.

مزایای نصب سرامیک به روش خشک
• کاربری ساده
• سهولت نصب
• تنوع در رنگ و ابعاد
• مقاوم در برابر یخبندان
• لک پذیری پایین
• مقاوم در برابر خراشیدگی
• نگهداری آسان و ارزان
• امکان تعویض پانل های سرامیکی
• مانع نفوذ صدا به داخل و خارج ساختمان
• امکان اضافه نمودن هر نوع عایق با هرضخامتی در زیر پوسته نما
• کاهش ریسک ترک خردن و جداشدن و سقوط قطعات نما
• مقاومت دربرابرعوامل جوی و مواد شیمیایی و اشعه UV
• کاهش وزن ساختمان و به تبع آن کاهش وزن سازه ساختمان
• افزایش راندمان حرارتی نما به واسطه جریان لایه هوا درپشت پوسته نما در فصول گرم سال (اواخر بهاروتابستان ها) فضای خالی بین دیوارهای خارجی و پوسته نما مانند یک دودکش عمل کرده و با هدایت جریان هوا به سمت بالا باعث تخلیه حرارت ذخیره شده بر روی دیوارها که دراثر تابش خورشید بر روی پوسته نما ایجاد شده است ، می شود و در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) عایق نصب شده بر روی دیوارمانع هدررفتن گرما ازطریق دیوارهای خارجی ساختمان می شود.
• حذف تقطیر در سطوح داخلی (تبادل هوا در فضای بین دیوارهای خارجی و پوسته نما باعث دفع هر گونه بخار آب در داخل ساختمان می شود وازایجاد قارچ و سفیدک بر روی نما جلوگیری میکند)
• این سیستم نصب باعث کاهش هزینه های مربوط به تهویه مطبوع و تهویه حرارتی می شود که در نتیجه دردراز مدت باعث کاهش گازهای گلخانه ای می شود.
• کاهش زمان نصب (روش نصب خشک سرامیک می تواند تا ٥٠ درصد در زمان اجرا صرفه جویی ایجاد نماید و اثرات منفی افزایش یا کاهش بیش از حد دما را تقریبا به صفر برساند)

یکی دیگر از مصالح مورد استفاده برای نمای خشک که به دلیل زیبایی و ماهیت های منحصر به فردش مورد توجه و استفاده معماران به نام واقع شده است نمای کرتین وال نام دارد.کرتین وال یا دیوار پرده ای پوششی شفاف برای نمای ساختمان های امروزی و مدرن هستند که هیچ بار مرده از ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها وزنی که تحمل میکنند وزن خودش و نیروی باد وارد شده بر آن است. این نما ترکیبی از شیشه و آلومینیوم است که ضمن دوام و عمر بالای آن به دلیل آب بندی های مهندسی و حرفه ای در برابر شرایط جوی عایق بوده و انرژی داخل ساختمان به راحتی قابل کنترل می باشد. نمای کرتین وال در برابر لرزش های زمین لرزه و طوفان ، سرقت ، حرارت ، آتش سوزی و… مقاوم بوده و نیز دست طراحان را در طراحی باز گذاشته است. اما محدودیت هایی هم در قسمت های قوس دار وجود دارد که بایستی از یونیت های کوچک برای این قسمت ها استفاده کرد. در کل، اگر سازه ای با دوام ، خاص و فریبنده به جهت اجرا بر روی نمای ساختمان خود مد نظر دارید، جام جم سازه کرتین وال را به شما پیشنهاد می کنند.